четверг, 13 декабря 2018 г.

Чорнобиль… Скорбота пам’яті людської


14 грудня в Україні — День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Він був затверджений Указом Президента № 945/2006 10 листопада 2006. Саме 14 грудня було офіційне повідомлення про завершення будівництва саркофага над зруйнованим у результаті вибуху четвертого енергоблоку ЧАЕС.

До цієї дати в Завидокудашевській сільській бібліотеці проходить відкритий перегляд літератури «Відлуння Чорнобиля».
Трагедія Чорнобиля торкнулася кожного з нас. Ми з повагою і вдячністю ставимося до людей, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, і схиляємо голови перед пам’яттю загиблих героїв, які, рятуючи українців, а також народи інших країн від ядерної небезпеки, жертвували найдорожчим – своїм здоров’ям і життям.

среда, 5 декабря 2018 г.

Надійний компас людини – Закон



В Україні щороку на честь проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини проводиться Всеукраїнський тиждень права.  Цьогоріч Тиждень права в Завидокудашевській сільській бібліотеці розпочався презентацією тематичної виставки «Знання законів – знання прав». Знання своїх прав та вміння ними користуватись є невід’ємною частиною якісного життя кожного українця. Один з розділів виставки знайомить з документами про права ВІЛ-інфікованих громадян  України, інший привертає увагу до проблеми насильства. Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою. Наступний розділ присвячений Міжнародному дню інвалідів. Загальновідомо, що кожен член суспільства має права. Оскільки дитина є повноцінним членом суспільства, вона також має свої права. Інформацію про права дитини теж можна почерпнути з матеріалів, представлених на книжковій виставці

          Бібліотекар провела перегляд документів представлених на тематичній  викладці та ознайомила користувачів з інформ-добірками: „Правові орієнтири для кожної дитини», „Загальні ознаки чоловіків схильних до насильства”, «Що таке безоплатна вторинна правова допомога та як її отримати?», «Торгівля людьми. Розпізнай небезпеку вчасно», «Знайте правду про ВІЛ-інфекцію і СНІД!» та інші.


суббота, 24 ноября 2018 г.

І пам’яті свіча не згасне…





Найтрагічнішою сторінкою історії нашого народу є голодомор 1932-1933 років. Голод… Це страшне слово повертає нас у далекі 1932 – 1933 роки. І в останні дні листопада весь український народ у смутку і скорботі доземно схиляє голови, вшановуючи пам’ять мільйонів його жертв, засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України.
До цієї дати у Завидокудашевській сільській бібліотеці була проведена година історичної памяті «Великий голод-вічний гріх З лихої прихоті й сваволі». Бібліотекар з завідуючим сільським клубом ознайомили присутніх із трагічними сторінками тих страшних подій української історії, була презентована тематична викладка, проведено огляд літератури «І пам’яті свіча не згасне…», під час якого бібліотекар ознайомила присутніх з книжковими виданнями, в яких міститься інформація про страшні роки голодомору в Україні.
Учасникам заходу було запропоновано переглянути документальний фільм «Голодомор. Великий злам» із серії «Невідома Україна».
Наприкінці заходу присутні запалили Свічки Пам’яті та вшанували пам’ять померлих хвилиною мовчання.


суббота, 17 ноября 2018 г.

Шляхом Гідності і Свободи


21 листопада в нашій країні відзначається День Гідності та Свободи.
Невід’ємною традицією сучасних свідомих українців є належне вшанування громадянського подвигу, патріотизму й мужності героїв, які виступили на захист демократичних цінностей та не пошкодували навіть власного життя задля оновлення Української держави.
Історія революцій гідності, фотодокументи, художнє відображення боротьби за національну гідність у творах письменників – все це пропонується відвідувачам Завидокудашевської бібліотеки на тематичній викладці «Хто вмирає у боротьбі, в серцях живе до віку». 


пятница, 9 ноября 2018 г.

Мова – ім’я народу, візитка нації


День української писемності та мови відзначають 9 листопада. Це свято було встановлено на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.
 Ми – українці. Живемо у вільній і незалежній державі – Україні. Розмовляємо рідною державною українською мовою. А мова у нас красива і багата, мелодійна і щира, як і душа українського народу. Традиційно, до Дня української писемності та мови, в Завидокудашевській сільській бібліотеці проводяться святкові заходи.


Цього разу запросили дітей старшого шкільного віку, які прийняли участь у годині цікавого мовознавства "Мова – ім’я народу, візитка нації". Увазі присутніх було представлено змістовну літературну викладку «Ти наше диво калинове, кохана українська мова». Цьогорічне святкування доповнила відео-презентація «День української писемності та мови», яка розкрила нові факти про витоки нашої мови, її місце серед інших слов'янських мов, походження і розвиток. Головна мета заходу - ознайомити юнацтво з історією України, виховувати почуття глибокої любові до української мови.

пятница, 2 ноября 2018 г.

Батурин – легендарна гетьманська столиця


У 1708 році в Україні сталася Батуринська трагедія. Минуло вже 310 років. Для чого це треба згадувати? Для того, щоб пам'ятаючи минуле, ми ніколи не робили помилок, які могли б привести нас до подібних трагедій.
2 листопада читачі Завидокудашевської сільської бібліотеки відкрили чергову сторінку в історії України – здійснили відео-екскурсію «Батурин – легендарна гетьманська столиця».

Діти переглянули відео-сюжет та цікаву літературу, представлену на експрес-викладці «Гетьманська столиця», та дізнались, що Батурин займає особливе місце в історії України. І не лише тому, що впродовж майже півстоліття був гетьманською столицею, а й тому, що став українською Голгофою, символом непокори українського народу чужоземному поневоленню.  

суббота, 27 октября 2018 г.

Рокам ніколи пам’яті не стерти



В рамках відзначення 74-ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників у Завидокудашевській сільській бібліотеці було проведено годину пізнання історії «За Україну, її волю, стояли на смерть вояки».

Бібліотекар розповіла про події, що відбувались  на території України в жовтні  1944 року, про битву  за Україну яка тривала 22 довгих місяці. Про події того часу порекомендувала прочитати в книгах і періодичних виданнях, що експонувалися на інформаційно-історичній викладці «Війни не бачили,та знаємо, бо книги про війну читаємо». Користувачам було запропоновано переглянути відео «Звільнення України».

среда, 24 октября 2018 г.

Війна на сторінках книг


74 роки минає з часу визволення України від німецько-фашистських загарбників. Ця дата залишиться найсвітлішим спомином у серці кожного громадянина України. Адже саме Україна зазнала найбільших жертв і руйнувань у страхітливій Другій світовій війні.
В рамках відзначення 74-ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників у Завидокудашевській сільській бібліотеці  експонується інформаційно-історична викладка літератури «Війни не бачили,та знаємо, бо книги про війну читаємо». Увазі читачів пропонується коротка історична довідка про ті далекі події 1944, книги та періодичні видання про мільйони  українців, які стояли  до останнього на передовій і за лінією фронту, для кого шлях на війні завершився під скромними обелісками і кому судилося повернутися живими, про те, що сьогодення ставить перед нами багато завдань, і головне з них - захистити рідну Україну, її цілісність та суверенітет.

суббота, 20 октября 2018 г.

100 років Схід і Захід разом



20 жовтня Завидокудашевська сільська бібліотека запросила дітей середнього шкільного віку на годину повідомлень «Створення Української Національної Ради ЗУНР», присвяченої 100 річчю з дня створення Української Національної Ради ЗУНР-ЗО УНР (1918) - вищого законодавчого органу Західно - Української Народної Республіки - Західної Області Української Народної Республіки.
19 жовтня 1918 року було проголошено Прокламацію Української Національної Ради, у якій йшлося про утворення Української держави на українських етнічних землях у складі Австро-Угорщини, необхідність підготовки Конституції, у якій визнавалось за національними меншинами, які мали обрати до УНР своїх представників, права́ на національно-культурну автономію. Під час заходу переглянули тематичну викладку і документальні кадри «Проголошення УНР».


 По закінчені заходу, бібліотекар зазначила, що пройшовши тернистий шлях до свободи, Україна вибудувала свою незалежність. Але ідея національної єдності й сьогодні є вкрай актуальною.

суббота, 13 октября 2018 г.

Свято сильних, мужніх і безстрашних


14 жовтня – День захисника України та українського козацтва. Цього дня українці також відзначають День Покрови Пресвятої Богородиці.
Для нас це не тільки народне та релігійне свято, а й національне. Воно єднає країну, закликає всіх до згуртованості перед сучасними викликами й загрозами. Воно є символом нерозривного зв’язку всіх поколінь захисників України.


 До потрійного свята цікаву годину патріотичної освіти  «Захист Вітчизни – обов’язок кожного» підготувала Завидокудашевська сільська бібліотека. Назва цього свята говорить сама за себе. Захист своєї Батьківщини від зазіхань з боку тих, хто загрожує державним засадам країни – свята справа. Під час заходу згадали про традиції святкування дня Покрови  в Україні, про славні козацькі традиції, а також про вшанування пам'яті героїв національно-визвольних змагань, мужності та героїзму сучасних захисників суверенітету і територіальної цілісності України – воїнів АТО.
І, під кінець заходу, бібліотекар запросила всіх познайомитися з виставкою літератури «Спасибі вам, захисники»,  де представлені матеріали, які відтворюють сторінки героїчної історії українського народу, розкривають образи видатних діячів минулого.  Минула козацька слава перегукується з сучасністю. Тому до уваги користувачів представлена також література про мужність, неймовірний героїзм і людяність українських військових , бійців добровільних батальйонів. Вони разом з усією країною крокують дорогою змін, захищають незалежність та державну цілісність України.
Тож, вітаємо усіх з наступаючим потрійним святом і бажаємо мати завжди все, що перелічено у відомому козацькому прислів'ї - "А що козакові треба: степу, хліба й неба!"

суббота, 6 октября 2018 г.

Гордість і душа держави, її надія і оберіг – це захисники України



До Дня українського козацтва та Дня захисника України, що відзначаються в Україні 14 жовтня,  для тих, хто захоплюється історією своєї держави, для постійних відвідувачів та гостей Завидокудашевської сільської бібліотеки оформлена виставка-подяка «Спасибі вам, захисники».


           

Виставка присвячена найбільш яскравим постатям Війська Запорізького, їх державній діяльності, а також література, присвячена захисникам Вітчизни і розповідає про героїчне минуле та сучасне українського війська.

четверг, 4 октября 2018 г.

Перше Всеукраїнське дослідження неформальної освіти !

                   
                   "Тенденції розвитку неформальної освіти в Україні"

    Міжнародний центр неформальної освіти за підтримки Німецького представництва DVV International та Української асоціації освіти дорослих продовжує досліджувати стан розвитку неформальної освіти в Україні. 

Метою дослідження є аналізосновних тенденцій щодо залученості українців до неформальної освіти та створення сприятливих умов для ефективного розвитку даної сфери.
    Сьогодні це стосується кожного з нас, а ми також залучені до цього процесу професійно. Тому просимо підтримати дослідження, взяти участь в опитуванні та поширити анкету серед вашої цільової аудиторії, а також всіх небайдужих до змін!
    Анкета за посиланням:
 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdgp4YiyxEfDEJSVP-ud3-  
yXsHKW1C6HXNCMO9S1x5H3PVONQ/viewform
    Більше інформації:
 https://learnlifelong.net/news/551/pershe-vseukrainske-doslidzhennya-   
 neformalnoi-osviti
         Опитування триває до 10 жовтня 2018 р.
   Результати дослідження будуть представлені 1 листопада 2018 року у м.Києві під час круглого столу

четверг, 27 сентября 2018 г.

Попіл Бабиного Яру в наші стукає серця


В останні дні вересня до Завидокудашевської сільської бібліотеки були запрошені користувачі, щоб познайомити їх з однією із найтрагічніших сторінок в історії нашої Батьківщини – вересневими подіями 1941 року у Бабиному Яру. Нині, коли наша країна знаходиться в стані війни, вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру стає особливо важливим.
В бібліотеці діє виставка-інформація «Історія скорботи та героїзму», де користувачі можуть познайомитися з літературою про всесвітньо відоме місце трагедії, що стало символом Голокосту, найбільшим інтернаціональним цвинтарем в Україні. Про цей день в історії розповіли на бесіді-реквієм «Бабин Яр: пам’ять і уроки». Дуже вразив читачів своєю правдивістю та документальними підтвердженнями фільм «Бабий Яр. Последние свидетели».

четверг, 20 сентября 2018 г.

Україна – земля героїчного народу


22 вересня  в Україні відзначається День партизанської слави. Це свято вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Другої світової війни. Його було встановлено Указом Президента України в 2001 році, на честь 60-ї річниці з початку підпільно-партизанського руху в нашій державі.
Дії партизанських загонів та підпільних організацій у роки Другої світової війни нанесли непоправні втрати боєздатності противника та наблизили День Перемоги над фашистами та їхніми союзниками.

З нагоди відзначення Дня партизанської слави у Завидокудашевській сільській бібліотеці організована розгорнута тематична викладка «Шляхами болю й перемоги». З літератури, представленої на викладці, можна дізнатись багато інформації про підпільну діяльність в роки Другої світової війни, про партизанський рух на території рідного краю, про підпільні організації на окупованих територіях та про дітей-героїв.

четверг, 13 сентября 2018 г.

Вони прославили Донеччину


 13 вересня у Завидокудашевській сільській бібліотеці відбувся краєзнавчий урок «Видатні постаті Донбасу». Захід був присвячений видатним людям Донеччини, оскільки саме люди є гордістю нашого краю. Бібліотекар розповіла присутнім про видатних людей області, які відомі далеко за межами нашої держави. Це спортсмени та кіноактори, видатні співаки та письменники, Герої України. Відвідувачі бібліотеки мали змогу переглянути відео-презентацію і тематичну викладку «Вони прославили Донеччину».



пятница, 7 сентября 2018 г.

Загинули, бо захищали рідний край



75 років минуло з часу визволення Донбасу від німецько-фашистських загарбників. Ця дата залишиться найсвітлішим спомином у серці кожного громадянина Донеччини.
До цієї дати у Завидокудашевській бібліотеці відбувся захід, спрямований на вшанування пам’яті  героїв-визволителів Донбасу .

Для широкого кола користувачів бібліотеки проведено годину мужності «Загинули, бо захищали рідний край». Бібліотекар розповіла присутнім  про події тих героїчних днів, ознайомила з тематичною викладкою «Земний уклін тобі, солдате», запропонувала переглянути кадри кіно-хроніки. Лунали вірші, присвячені тим подіям, звучала музика воених років. Хвилиною мовчання присутні вшанували пам'ять трагічно загиблих.

вторник, 4 сентября 2018 г.

Земний уклін тобі, солдате



Щорічно, 8 вересня, Донеччина відзначає переможну та водночас трагічну дату – річницю визволення Донбасу від німецько-фашистських загарбників. Згадуються трудові і бойові подвиги, що дозволили досягти цієї перемоги і жахливі втрати, які зазнала наша Вітчизна та її народ під час війни.
   

 


До цієї дати, та щоб більше дізнатися про перемогу, про героїв – донбасівців, про правду тієї війни, в Завидокудашевській бібліотеці представлена тематична викладка «Земний уклін тобі, солдате». Книги, які запропонували увазі користувачів, пов’язані однією темою і написані для тих, кому не байдужа історія рідного краю.